Genel

İş, Ekonomi ve Eğitim Dünyası’nın Nabzını Tutan GEBKİM 2020 Almanak Yayımlandı!

By 4 Haziran 2021 No Comments

İş, ekonomi ve eğitim dünyası GEBKİM Almanak’ta buluştu

 

Kimya sanayinin ilk ihtisas organize sanayi bölgesi olarak Türkiye’ye örnek oluşturan GEBKİM, 2020 yılının öne çıkan gelişmeleri ve 2021 yılı hedeflerini GEBKİM 2020 Almanak çalışmasında bir araya getirdi. Kimya sanayinin önemli aktörleri, Türkiye ekonomisi ve eğitim vizyonuna yön veren değerli isimlerin görüşleri ve yazıları ile zenginleşen GEBKİM Almanak, sektörün sorunlarına da ışık tuttu.

 

Kocaeli Dilovası’nda kurulu olan GEBKİM, kimya sanayinin Covid-19 gölgesinde geçen 2020 yılı ve 2021 projeksiyonunu hazırladığı Almanak çalışması ile masaya yatırdı. GEBKİM Kimya İhtisas OSB ve GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’nın faaliyetlerine detaylı olarak yer verilen çalışma, ekonominin nabzını tutan GEBKİM’li sanayicileri yakından tanıma fırsatı da sundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da GEBKİM Almanak’ta eğitime dair değerli görüşlerini içeren bir yazı kaleme aldı. Ziya Selçuk, yazısında, “Çocuklarımıza “sorumluluk, dürüstlük, akıl, özgüven, sabır, araştırma ve yaratıcılık ruhu, düzenli ve disiplinli olma; insana ve toplumsal hayata sevgi, çevreye saygı; vatan sevgisi, takım ruhu ve dayanışması” gibi yaşam boyu kalıcı davranışsal ve bilişsel özellikler kazandırmayı amaçladığımız bir eğitim modelini toplumun tüm katmanlarının ortak mutabakatıyla hayata geçirmenin çabası içindeyiz” dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, GEBKİM Vakfı tarafından eğitime kazandırılan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaretinde, okulu “Başarı Hikayesi” olarak nitelemiş ve GEBKİM Vakfı’na teşekkür etmişti.

Kocaeli Valisi Seddar YavuzKocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim ÇelikKocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin HülagüGebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan AslanKocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer CantürkTürkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülleİstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, GEBKİM Almanak sayfalarında buluşan diğer isimler arasında yer aldılar.

Türkiye ekonomisinin stratejik önemdeki sektörü kimya, Covid-19 pandemisinde de yaşam için vazgeçilmez ürünleri ile rüştünü ispatladı. Firmalar, çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için tüm tedbirleri alarak üretime devam etti. Kimya sektörünün önemli aktörleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, sektöre yönelik değerlendirmeleri ve 2021 öngörüleri ile Almanak’a katkı verdiler.

KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Levent KocagülPlastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer KaradenizAmbalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki SarıbekirTürk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz EroğluPlastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk GülsünSEPA-Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KınacıKauçuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurhan KayaKompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Barış Pakiş, yazılarında kimyanın alt sektörlerinde yaşanan güncel gelişmeleri ve sektörün sorunlarını ortaya koydular.

İTÜ İşletme Fakültesi, İşletme Mühendisliği Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Öner Günçavdı, GEBKİM Almanak için Türkiye ekonomisinin mevcut durumu ve pandemi sürecinde ağırlaşan sorunların fotoğrafını çeken ve çözüm önerilerini de içeren bir analize imza attı. Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf MenceloğluDünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan GüldağGazeteci-Yazar Metin Can; yeni trendler, teknolojiler ve dijital dönüşüm gibi konular üzerine görüşleri ve gelecek öngörülerini içeren değerli yazıları ile GEBKİM Almanak’ta buluşan isimler arasında yer aldılar. PMO Partners Kurucusu ve Genel Müdürü Bengü Türk, pandemi ile birlikte kimya sektöründe değişen trendler ve dijital dönüşümü sağlamaya yönelik olarak kurulacak olan GEBKİM Teknoloji Gelişim Merkezi hakkında Almanak okuyucularına detaylı bilgiler aktardı. İzgören Akademi Kurucusu ve Eğitmen Ahmet Şerif İzgören de Covid-19 pandemisi sürecinde yaşanan değişim ve eğitim dünyasına etkisine dair değerlendirmelerinin yanı sıra GEBKİM Almanak okuyucularına özel hazırladığı, “Odağımız Gelecek” temalı eğitimi ile çalışmaya önemli bir katkı sağladı.

GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, 21 yıl önce kimya sanayi firmalarını, ortak iş yapma kültürü ile organize bir yapıda bir araya getirerek bir ilke imza attıklarını söyledi. GEBKİM’in ülke ekonomisine sağladığı katkı kadar eğitim ve sağlık alanındaki projelerle de öncü bir rol üstlendiğini belirten Vefa İbrahim Aracı, “Türk sanayini iyi bilen bir ekip olarak, kimyanın ülkemiz için taşıdığı öneminin ve bu alandaki ihtiyaçların farkındaydık. Dağınık haldeki kimya sanayi kuruluşlarını, doğru lokasyonda, kimyanın gerektirdiği modern bir altyapıya sahip, insana ve çevreye saygılı bir organize sanayi bölgesinde bir araya getirmek, ortak iş yapma kültürünü yeşertmek ve yaratılacak sinerji ile rekabet gücümüzü ileriye taşımak istiyorduk. Bu hedeflerle kümelenme fikri, o dönemin şartlarında ileri görüşlü bir vizyona işaret ediyordu. Aynı sektördeki firmaların kıyasıya rekabeti bir kenara bırakıp ortak iş yapma kültürü ile ihtisas OSB çatısı altında güç birliği yaptıkları bir kimya ekosistemi oluşturmak için yola çıktık ve bunda da başarılı olduk. GEBKİM Kimya İhtisas OSB’deki firmalar; yeteneklerini, farklılıklarını ve güçlerini birleştirerek güçlerine güç katıyor. İşbirliği, çevre hassasiyeti, inovasyona yatırım, dürüst iş yapma, ülke kalkınmasına hizmet ve hepsinden de önemlisi insana yatırım bölgemizdeki tüm firmaların ortak paydasını oluşturuyor” dedi.

GEBKİM OSB’nin, bugün kimya sanayinin parmakla gösterilen örnek kümelenme modeli olarak büyümeye devam ettiğini ifade eden Aracı, “Sektörün ihtiyaçlarına özel tasarlanan modern altyapısı, sosyal donatıları, çevreye ve insana saygılı üretim anlayışı, yönetim vizyonu, GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anaokulu, AB projeleri, dijital dönüşüm ve inovasyon çalışmalarının yanı sıra kamu, yerel yönetim ve üniversite işbirlikleri ile hayallerimizin de ötesine geçtik. Firmalarımızın gayretli çalışmaları ile şehrimize ve ülkemize sağladığımız katma değeri her geçen gün daha da artırarak ilerleyeceğiz. GEBKİM ve firmalarımızın çalışmalarını da ortaya koyan ve çok değerli isimlerin yazılarının yer aldığı GEBKİM Almanak çalışmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Leave a Reply